YANTARNI - malamuti z Valašska
Zuzana Dluhošová
756 23 Pržno u Vsetína
Tel.: +420 733 310 210
Email: wizdyk@atlas.cz
 

Záchrana Huskyho Larga

V lednu 2013 jsme si jeli na Slovensko pro Sibiřského huskyho Larga.
Largo je další z neuváženě pořízených seveřanů, který mohl skončit špatně. Jsou jen dohady, zda jim opravdu tolik utíkal, přeskakoval ploty, překusoval vodítka, trhal řetězy a vyvlékal obojky - u nás nic z toho neprovádí (i když jako správný seveřan najde každou skulinku v plotě). Nebo naprosto nečekaně nebyl ochoten ohlídat domek. Výsledkem je, že skončil na veterině, kde čekal na utracení. Asi by bylo vhodné poznamenat, že Largo měl v tu dobu pouhých 9 měsíců. Takže ještě svým způsobem štěně, navíc absolutně zdravé. I když v hlavě už to má více, než srovnané a tělem už roztomilého prcka dávno nepřipomíná. Jen jeho pohled a chování obsahuje štěněcí prvky. Ale to bude spíše jeho povahou. I proto od nás obdržel přezdívku „Jackass“, podle skupinky lidí s obdobně šílenými nápady a myšlením. :)

Largo je náš druhý zachráněnec (veškeré prvenství má navždy Moosha). Povahově je nekonfliktní, ale popel si na hlavu taky nenechá nasypat. S naším dvouletým synem i zbytkem smečky vychází bez problémů. Kupodivu i s Mooshou, která je za jeho pozornost dokonce ráda. Jako správný seveřan je „hluchý“. Buď po něm nikdo nic doposud nechtěl nebo to na nás jen zkouší. Nyní slyší alespoň na jméno, občas přiběhne na zavolání. Když se dostane za plot, nejeví známky, že by chtěl smečku opustit. Trošku se porozhlédne a vrátí se nebo navštíví naše sousedy (nebo jejich slepičky?). Věřím tomu, že se brzy naučí pořádně tahat. Při kondičním běhání mu to občas jde. Podpora a vedení pod naší Eternity s ním dělá divy. Dle Zbyňových slov si ho umí pěkně srovnat do vyrovnaného a přímého tahu. Ale rozhodně se má ještě hodně co učit.

Jeho budoucí působení v naší smečce by mělo být v oblasti dogtrekkingu, canicrossu, vyzkoušel si i bikejoring, který ho náramně baví, a tréninku v káře či saních. Závodů v čistokrevných se s námi nebude moci účastnit, jelikož je zřejmě bez průkazu původu. Zato má plno jiných předností ;)