YANTARNI - malamuti z Valašska
Zuzana Dluhošová
756 23 Pržno u Vsetína
Tel.: +420 733 310 210
Email: wizdyk@atlas.cz
 

aljašský malamut, historie, informace, standard plemene

Země původu: U.S.A.

Určení: saňový pes.

Klasifikace: Skupina 5 - špicové a primitivní plemena, podskupina 1 - severští saňoví psi bez zkoušek z výkonu.

Vzhled:

Je to silný pes s hlubokým hrudníkem a dobře osvaleným tělem, jeho postoj budí dojem síly a zároveň velké aktivity, držení těla je hrdé, hlava vztyčená a oči hledí zvědavě se zájmem. Hlava je široká, uši jsou trojúhelníkového tvaru a při vzbuzené pozornosti vzpřímené. Tlama je mohutná, od kořene k čenichu se jen lehce zužuje. Tlama není zvednutá ani dlouhá, ani příliš zkrácená. Srst je hustá s tvrdou krycí srstí dostatečné délky a s hustou podsadou. Malamuti mají různé zbarvení. Znaky na obličejové části hlavy jsou rozlišovacím znakem jedinců. Skládají se z kápě na hlavě, obličejová část je celá bílá nebo se znaky s pruhem nebo maskou. Ocas je dobře osrstěn, nesen nad hřbetem a připomíná vlající pero. Co se týče pohybu, malamut musí mít všechny fyzické předpoklady nezbytné pro výkon své práce saňového psa používaného pro přepravu těžkých nákladů v arktických podmínkách. Pohyb psa musí být tedy lehký, vyvážený, vydatný, neúnavný a naprosto efektivní.

Povaha:

Aljašský malamut patří mezi plemena nejstarších severských saňových psů a je jedním z nejvšestrannějších pracovních plemen, má vysokou míru adaptivní inteligence, přesto není plemenem pro každého, protože i když je malamut velmi přátelský a přítulný, zachovává si stále určitou nezávislost a samostatně se rozhoduje. Je odvážný, bázlivost a agresivita jsou vylučujícími vadami. Malamuti se uplatňují vzhledem ke své lásce k lidem jako výborní terapeutičtí pomocníci, lavinoví a záchranářští psi. Soutěží v agility, jejich doménou jsou sportovní aktivity typu dogtreking, canicross, skijöring, bikejöring, saňový sport a weight pulling. Mnoho majitelů má malamuta jen jako kamaráda na toulky přírodou. Malamut potřebuje stálý kontakt se svou smečkou, to jest se svým pánem a členy rodiny. Malamut je hotovým rezervoárem energie a potřebuje tedy nejen hodně pohybu venku, ale i dostatek fyzických a zejména psychických podnětů a zaměstnání, jinak se z něj může doma stát destruktivní živel. I když většina majitelů nepotřebuje mít psa se speciálním výcvikem, přesto se určitému stupni výcviku nevyhne. Každý pes a zejména tak mohutného plemene musí být ovladatelný a tedy je nutný alespoň základní výcvik poslušnosti. Musheři a ti, kteří se věnují saňovému sportu dávají přednost výcviku ve spřežení.

Zcela samozřejmě se aljaští malamuti uplatňují a předvádějí svou krásu, důstojnost a elegantní pohyb ve výstavních kruzích na všech typech výstav psů, kde jsou zařazeni dle pravidel FCI do skupiny č. 5.